Klára Kubíčková  - MF DNES

Ulica:
Erik Šille /1978/, absolvent Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě /atelier Ivana Csudaie/, představuje jednu z nejvýraznějších osobností současného mladého slovenského umění.

Obecně lze říci, že pro Šilleho práce je velmi příznačné v podstatě vtipné zacházení se symboly současného světa. Šille se inspiruje městem, reklamou či grafickým designem, formou příbuznou komiksu zachycuje transformovanou realitu a vytváří barevně čisté a výrazné pohledy na „šilleovsky specifický“ vesmir.

Krajina jako z industriálního hororu, umrlčí postavičky odplouvající na onen svět, nad temným smutkem ostře bliká logo McDonald´s, zvířátkům jako rakovina bují další oči na zádech. Tak maluje slovenský umělec Erik Šille.

z výstavy Erika Šilleho (Wannieck Gallery, Brno)foto: Wannieck Gallery

Svoji malířskou techniku vybrousil k vlastnímu stylu inspirovanému komiksem a streetartem, designem, reklamou a městským hlukem. V dunivém rytmu sbíječek maluje barevné plochy, které tvoří specifický vesmír, místy sám sebe komentuje v komiksových bublinách nebo nasprejovaných nápisech, nepostrádá humor, který je vlastně jediným východiskem ze světa konzumu. Drsný humor, z něhož nejen mrazí v zádech, ale který do těch zad zasekává dřevorubeckou sekyru a v odkapávající krvi nechává tonout domy i ulice.

Výstava v Galerii na mostě ukazuje Šilleho jako glosátora pokroku, civilizace a konzumu přímo vmístě, kde ještě před několika lety stávala stará slévárna a kde dnes kromě zrekonstruované haly, v níž sídlí galerie, stojí jedno z největších nákupních center. Kouzlo nechtěného působí dokonale. If there is religion here we will find it, hlásá název jednoho z obrazů. Tedy: Jestli tady bude nějaké náboženství, najdeme ho. Jenomže – co když nebude?

Erik Šille

Autoři:
Wannieck gallery - Galerie na mostě

back to press