ERIKSILLE

  • home
  • exhibitions
  • + portfolio
  • blog
  • press
  • + about
  • links
  • contact
  • Paintings
  • Ilustration
  • Featuring
  • Lightbox/Drawing
  • Object
  • Serigraph
  • Other
  • About my Work - SK
  • Curatorial Texts - SK
  • Curriculum vitae / PDF - SK
  • About my Work - ENG
  • Curatorial Texts - ENG
  • Curriculum vitae / PDF - ENG
ERIK ŠILLE, FROM TIME TO TIME - FROM SHORE TO SHORE

ERIK ŠILLE, FROM TIME TO TIME - FROM SHORE TO SHORE

17.01.2012 - 17.02.2012

http://www.industrialgallery.cz/vystavy/erik-sille-from-time-to-time-from-shore-to-shore/

 

ERIK ŠILLE: FROM TIME TO TIME – FROM SHORE TO SHORE / Z ČASU NA ČAS – Z BŘEHU NA BŘEH

kurátorka: Gabriela Kisová

vernisáž výstavy: úterý 17.1.2012 v 18. 00 hod.

v INDUSTRIAL GALLERY, Zahradní 10, Ostrava

otevřeno: Po – Pá, 10.00 – 18.00 hod.

www.industrialgallery.cz

Výstava From Time to Time – from Shore to Shore je výběrem z nejnovější tvorby slovenského výtvarníka Erika Šilleho. Šille je jedním z nejvýraznějších představitelů mladé generace, která vstoupila na scénu po roku 2000 a invenčním způsobem rozvířila hladinu slovenské malby. V tradičním médiu závěsného obrazu Šille pracuje se současnými výrazovými prostředky populární kultury, buduje si vlastní ikonografii, ale i remixuje, cituje a osvojuje si už existující vizuální formy a touto cestou se vyjadřuje k aktuálním tématům. Ty pramení nejen z autorovy biografie, ale vyplývají i z jeho neutichajícího zájmu o společenské dění okolo sebe i ve světě.

V kolekci obrazů z posledního období se Šille věnuje tématům jako je (e-)migrace a ztráta domova, dopadům globalizace na systémy produkce a konzumace, a přestože hlavními aktéry jeho maleb jsou většinou zvířata a pohádkové postavičky, jejich fiktivní svět se řídí podobnými pravidly jako svět lidí. Šille používá banální formy a motivy při vizualizování náročných témat, jeho výjevy nesou často známky násilí, krutosti či pocitu ztráty a beznaděje.

Přesná kompozice jeho obrazů, dokonale hladký povrch akrylové malby, pestrá barevnost, a jasné tvary krajiny nebo architektury sugerují představu pořádku a harmonie. Roztomilé postavičky jsou však oběťmi útoků anebo samy útočí, nesou stopy zranění a prvotní dojem světa, ve kterém je všechno jak má být, se rozpadává před očima. Pevnou zem pod nohami nahrazuje vodní hladina, která symbolicky odděluje dva světy a reprezentuje plynutí času jako je tomu například v malbě Amethyst deceivers. Jinde se scéna odehrává na pohyblivém „jevišti“ jako je tomu v malbě Burial, kde se závěsný vozík stává metaforou cesty a putování.

 

photos - http://www.facebook.com/media/set/?set=a.177008105731976.28115.134210153345105&type=1

© 2012 Erik Sille. all rights reserved. Goodfridays

  • Contact
  • +facebook
  • +flickr